Głód narkotykowy - objawy i sposoby radzenia sobie

Głód narkotykowy - objawy i sposoby radzenia sobie
Autor Idalia Krajewska
Idalia Krajewska19.08.2023 | 5 min.

Głód narkotykowy to zjawisko dobrze znane osobom uzależnionym oraz ich bliskim. Jest ono nieodłącznym elementem nałogu i przyczynia się do utrzymywania szkodliwych wzorców zachowań. Zrozumienie mechanizmów leżących u podstaw głodu narkotykowego jest kluczowe, by skutecznie radzić sobie z tym problemem.

Objawy głodu narkotykowego - jak rozpoznać nałóg?

Głód narkotykowy objawia się silnym pragnieniem zażycia danej substancji psychoaktywnej. Osoba uzależniona odczuwa niepohamowaną chęć sięgnięcia po narkotyk, alkohol lub inne środki, od których jest zależna. Te namolne myśli i fantazje na temat brania mają charakter natrętny i powracający. Towarzyszy im często rozdrażnienie, niepokój, bezsenność. Z czasem nasilają się również objawy somatyczne - bóle głowy, mięśni, nudności, pocenie się. Osoba odczuwająca głód narkotykowy staje się skupiona tylko na zdobyciu i zażyciu substancji. Traci panowanie nad własnym postępowaniem.

Innymi symptomami głodu mogą być: problemy w pracy lub szkole z powodu rozkojarzenia myślami o braniu, unikanie towarzystwa osób nietrzeźwych, wahania nastroju, bezsenność, nagłe zaniedbywanie obowiązków i zainteresowań. Osoba uzależniona coraz częściej sięga po narkotyk nie dla przyjemności, ale by normalnie funkcjonować.

Objawy fizyczne

Bóle głowy, mięśni i stawów, nudności, wymioty, biegunka, kołatanie serca, nadpotliwość, dreszcze, bezsenność.

Objawy psychiczne

Niepokój, rozdrażnienie, wahania nastroju, rozkojarzenie, natrętne myśli o narkotyku.

Objawy behawioralne

Unikanie ludzi i sytuacji związanych z możliwością brania, zaniedbywanie obowiązków, skupienie się na zdobyciu narkotyku.

Przyczyny uzależnienia i powstawania głodu narkotykowego

Nałóg to złożony problem uwarunkowany wieloma czynnikami. Szczególnie podatne na ryzyko uzależnienia są osoby z problemami psychicznymi, traumą, niestabilnym życiem rodzinnym. Jednak nałóg może dotknąć każdego. Głód narkotykowy powstaje w wyniku zmian neurobiochemicznych w mózgu pod wpływem długotrwałego zażywania substancji.

Czynniki biologiczne

Predyspozycje genetyczne, zaburzenia neuroprzekaźnictwa, zmiany w układzie nagrody.

Czynniki psychologiczne

Problemy emocjonalne, trauma, niska samoocena, poszukiwanie ulgi.

Czynniki społeczne

Wpływ środowiska, przyzwolenie kulturowe, presja grupowa, dysfunkcyjne wzorce rodzinne.

Skutki głodu narkotykowego dla zdrowia

Głód narkotykowy prowadzi do pogłębiania się uzależnienia i coraz częstszego sięgania po substancję. Powoduje degradację psychiczną, społeczną i fizyczną. Niesie ryzyko przedawkowania i zatrucia. Konsekwencjami mogą być: utrata pracy, problemy finansowe i prawne, konflikty rodzinne, samotność, choroby psychiczne i somatyczne.

Pogorszenie zdrowia psychicznego

Depresja, lęki, myśli samobójcze, psychozy, utrata kontroli.

Problemy neurologiczne

Uszkodzenia mózgu, otępienie, zaniki pamięci.

Konsekwencje społeczne

Wykluczenie, utrata wsparcia, samotność, bezdomność, przestępczość.

Sposoby radzenia sobie z głodem narkotykowym

Głód narkotykowy - objawy i sposoby radzenia sobie

Aby skutecznie poradzić sobie z głodem narkotykowym, należy podjąć działania na wielu płaszczyznach. Oprócz farmakoterapii i psychoterapii, ważna jest praca nad zmianą nawyków i unikanie sytuacji ryzykownych. Pomocne mogą być techniki relaksacyjne, grupowe formy wsparcia oraz aktywność fizyczna.

Farmakoterapia

Leki zmniejszające objawy odstawienne, leczenie chorób współistniejących.

Psychoterapia

Praca nad przyczynami i skutkami uzależnienia, trening umiejętności psychologicznych i społecznych.

Zmiana trybu życia

Unikanie ryzykownych miejsc i ludzi, wypełnianie czasu aktywnością, poszukiwanie wsparcia.

Leczenie uzależnienia i terapia

Aby skutecznie uporać się z głodem narkotykowym, niezbędna jest kompleksowa terapia uzależnienia. Obejmuje ona leczenie somatyczne, farmakologiczne, psychoterapię indywidualną i grupową. Stosowane są różne formy oddziaływań stacjonarnych i ambulatoryjnych. Ważny jest wybór odpowiedniej placówki i metody leczenia dostosowanej do potrzeb pacjenta.

Programy stacjonarne

Ośrodki leczenia uzależnień zapewniające całodobową opiekę w warunkach izolacji od środowiska.

Oddziaływania ambulatoryjne

Poradnie, grupy wsparcia AA, mityngi, terapie dzienne umożliwiające leczenie przy zachowaniu aktywności życiowej.

Programy pozamedyczne

Grupy Anonimowych Alkoholików, Anonimowych Narkomanów, sekty i grupy religijne.

Jak wesprzeć osobę uzależnioną w walce z głodem narkotykowym

Bardzo ważne w procesie zdrowienia jest wsparcie najbliższych i przyjaciół. Warto motywować do leczenia, ale bez oceniania i stosowania presji. Nie należy umożliwiać ani ułatwiać dostępu do środków, współuzależnienie jest szkodliwe. Zamiast tego można zapewnić bezpieczne schronienie, zachęcać do rozmów i dzielenia się uczuciami oraz wspólnie spędzać czas na aktywnościach pozwalających czerpać radość i satysfakcję z życia.

Motywowanie do zmiany

Rozmowy zachęcające do podjęcia leczenia, pomoc w znalezieniu specjalisty.

Stwarzanie bezpiecznego otoczenia

Wsparcie emocjonalne, unikanie sytuacji ułatwiających branie, zapewnienie schronienia.

Wspólne aktywności

Angażowanie w pozytywne formy spędzania czasu, rozwijanie zainteresowań, zacieśnianie więzi.

Podsumowanie

Głód narkotykowy to realny problem osób uzależnionych. Aby skutecznie sobie z nim radzić, niezbędna jest kompleksowa pomoc specjalistyczna i zaangażowanie samego uzależnionego w proces zdrowienia. Niezwykle istotne jest również wsparcie najbliższych i stopniowe odbudowywanie zdrowych relacji oraz aktywności życiowej. Tylko takie działanie na wielu płaszczyznach i wytrwała praca nad sobą mogą przynieść rezultaty w postaci trwałej abstynencji i odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Najczęściej zadawane pytania

Głównymi objawami są namolne myśli o narkotyku, niepokój, rozdrażnienie, zaburzenia snu i łaknienia, problemy somatyczne oraz zaniedbywanie obowiązków.

Przede wszystkim motywować do leczenia, stwarzać bezpieczne środowisko, angażować w aktywności i utrzymywać więzi, okazywać wsparcie emocjonalne.

W poradniach leczenia uzależnień, na oddziałach terapii uzależnienia w szpitalach, w grupach wsparcia np. Anonimowych Alkoholików.

Stosuje się programy stacjonarne i ambulatoryjne, farmakoterapię, psychoterapię indywidualną i grupową, programy 12 kroków.

To proces wieloetapowy, często wymagający wielu lat. Najważniejsza jest systematyczność i zaangażowanie.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Stawianie Granic w Relacjach: Zrozumienie, Trudności i Skuteczne Strategie
  2. Alkoholik w rodzinie - jak chronić dzieci i siebie
  3. Grupy wsparcia dla osób uzależnionych i ich bliskich
  4. Odtruwanie organizmu z alkoholu w warunkach domowych
  5. Narkotyki a ciąża - jakie są konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Idalia Krajewska
Idalia Krajewska

Cześć, jestem Idalia, a na tym blogu będziemy razem eksplorować świat uzależnień i drogi do zdrowia oraz wolności. Uzależnienia to temat, który dotyka wielu ludzi, bez względu na rodzaj uzależnienia. Na moim blogu znajdziesz artykuły, relacje, i porady dotyczące walki z nałogami oraz dążenia do zdrowego i satysfakcjonującego życia

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

ObjawySuchy kac - przyczyny, objawy i porady

Suchy kac to rodzaj kaca związany z odwodnieniem organizmu. Objawia się pragnieniem, bólem głowy i zawrotami. Powstaje w wyniku zaburzeń gospodarki wodnej wywołanych alkoholem. Można mu zapobiegać pijąc dużo wody i uzupełniając elektrolity. Leczy się go poprzez intensywne nawadnianie i regenerację organizmu.

ObjawyHalucynoza alkoholowa - co to jest, objawy i leczenie

Halucynoza alkoholowa to stan psychotyczny z omamami, który rozwija się u osób uzależnionych po odstawieniu lub ograniczeniu alkoholu. Objawia się halucynacjami i lękiem. Wymaga pilnego leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań jak majaczenie czy padaczka.