Wątroba alkoholika - zmiany, objawy i leczenie

Wątroba alkoholika - zmiany, objawy i leczenie
Autor Idalia Krajewska
Idalia Krajewska24.08.2023 | 7 min.

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach przez długi czas prowadzi do rozwoju szeregu chorób i zaburzeń funkcjonowania organizmu. Jednym z najbardziej narażonych narządów jest wątroba, która pełni kluczową rolę w metabolizmie i detoksykacji substancji toksycznych. Uszkodzenie wątroby alkoholowej jest poważnym problemem zdrowotnym, który może prowadzić do marskości i niewydolności tego narządu. W niniejszym artykule przedstawiono szczegółowo mechanizmy uszkodzenia wątroby u osób nadużywających alkoholu, charakterystyczne objawy świadczące o chorobie alkoholowej wątroby oraz możliwe metody leczenia i powstrzymania postępujących zmian.

Przyczyny uszkodzenia wątroby u alkoholików

Toksyczne działanie alkoholu na komórki wątroby

Alkohol etylowy zawarty w napojach wysokoprocentowych ma bezpośrednie toksyczne działanie na komórki wątroby. Powoduje uszkodzenia strukturalne błon komórkowych, zaburza procesy metaboliczne i syntezę białek. Dochodzi do zwiększonego stresu oksydacyjnego, co uruchamia stany zapalne i procesy włóknienia. W konsekwencji obumierają hepatocyty, czyli komórki wątrobowe odpowiedzialne za realizację podstawowych funkcji wątroby.

Stłuszczenie wątroby wywołane alkoholem

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do kumulacji lipidów w komórkach wątrobowych, czyli stłuszczenia wątroby. Zaburza szlaki metaboliczne i utlenianie kwasów tłuszczowych. Powstają wolne rodniki tlenowe, które uszkadzają błony komórkowe. Stłuszczenie z czasem postępuje do zapalenia i zwłóknienia tkanki wątrobowej.

Zapalenia wątroby wywołane alkoholem

U osób nadużywających alkoholu często rozwija się alkoholowe zapalenie wątroby. Może ono przebiegać zarówno w postaci ostrej, jak i przewlekłej. Charakteryzuje się stanem zapalnym i obumieraniem komórek wątrobowych. Przewlekłe zapalenie prowadzi do marskości. Alkohol zwiększa też ryzyko zapaleń wątroby typu wirusowego np. WZW C.

Zmiany zachodzące w wątrobie na skutek alkoholizmu

Stłuszczenie i zwłóknienie wątroby

Pod wpływem toksycznego działania alkoholu w wątrobie rozwija się stłuszczenie, czyli kumulacja lipidów w komórkach wątrobowych. Zaburza to ich prawidłowe funkcjonowanie. Wraz z postępującym stanem zapalnym dochodzi do zastępowania zniszczonych komórek wątrobowych tkanką łączną, czyli włóknienia. Zmniejsza się ilość sprawnych komórek, co upośledza funkcje wątroby.

Marskość wątroby

Przewlekłe zapalenie i postępujące złóknienie wątroby pod wpływem alkoholu prowadzi do marskości tego narządu. Jest to nieodwracalny stan, w którym prawidłowa tkanka wątroby zostaje zastąpiona przez blizny i włóknienia. Zaburzone zostają podstawowe funkcje wątroby związane z wytwarzaniem białek osocza i metabolizmem.

Upośledzenie funkcji wątroby

Wszystkie wymienione wyżej zmiany powodują stopniowe upośledzenie zdolności wątroby do prawidłowego funkcjonowania. Maleje produkcja albumin i czynników krzepnięcia. Zaburzeniu ulega wydalanie bilirubiny. Dochodzi do zastoju żółci i zaburzeń trawienia. Osłabione zostają procesy detoksykacji amoniaku i leków. Zmniejsza się też rezerwa czynnościowa narządu.

Objawy uszkodzenia wątroby u alkoholików

Osłabienie i zmęczenie

Uszkodzenie wątroby na skutek alkoholizmu objawia się przede wszystkim chronicznym zmęczeniem, osłabieniem i brakiem sił witalnych. Choroba zaburza liczne procesy metaboliczne i upośledza odporność. Chory odczuwa stałe wyczerpanie i męczliwość.

Utrata apetytu i chudnięcie

Wraz z rozwojem choroby alkoholowej wątroby pojawia się utrata apetytu, a w konsekwencji znaczne chudnięcie. Jest to spowodowane zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników odżywczych przez uszkodzoną wątrobę.

Żółtaczka i swędzenie skóry

Kolejnymi charakterystycznymi objawami są zażółcenie skóry i błon śluzowych w przebiegu żółtaczki, a także uporczywe swędzenie skóry. Są one wywołane zastojem bilirubiny w wyniku zaburzonej przemiany barwników przez chorą wątrobę.

Powikłania marskości alkoholowej wątroby

Wątroba alkoholika - zmiany, objawy i leczenie

Nadciśnienie wrotne i wodobrzusze

Marskość wątroby wywołana alkoholem prowadzi do wtórnego nadciśnienia wrotnego, czyli podwyższenia ciśnienia w układzie wrotnym wątroby. Może to powodować obrzęki, szczególnie w obrębie jamy brzusznej (wodobrzusze).

Krwawienia z żylaków przełyku

Częstym i niebezpiecznym powikłaniem alkoholowej marskości wątroby są krwawienia z żylaków przełyku. Tworzą się one w przebiegu nadciśnienia wrotnego i są trudne do opanowania.

Encefalopatia wątrobowa

Encefalopatia to zaburzenia świadomości i funkcji poznawczych będące następstwem uszkodzenia wątroby i zatrucia amoniakiem. Objawia się ospałością, dezorientacją, a w końcowym stadium śpiączką wątrobową.

Diagnostyka uszkodzenia wątroby u alkoholików

Badania krwi wątrobowej

Podstawą diagnostyki choroby alkoholowej wątroby są badania biochemiczne krwi oznaczające poziom enzymów wątrobowych ALAT, AspAT, aktywność cholinesterazy oraz stężenie bilirubiny. Pozwalają ocenić zakres uszkodzenia komórek wątroby.

USG i biopsja wątroby

Obrazowanie ultrasonograficzne oraz biopsja wątroby służą do oceny zaawansowania zmian anatomicznych w jej strukturze, takich jak stłuszczenie, zwłóknienie czy marskość. Pozwalają monitorować dynamikę choroby.

Badanie czynności wątroby

Ocena czynnościowa wątroby za pomocą testów np. galaktozowego pozwala zbadać zdolność wątroby do metabolizowania i wydalania substancji. Świadczy o rezerwie jej funkcji.

Leczenie alkoholowej choroby wątroby

Zaprzestanie picia alkoholu

Podstawą leczenia choroby alkoholowej wątroby jest całkowita abstynencja. Tylko zaprzestanie picia alkoholu pozwala zatrzymać postęp zmian i daje szansę na regenerację uszkodzonej wątroby.

Leczenie żywieniowe i farmakologiczne

W leczeniu wspomagającym stosuje się dietę wysokobiałkową, preparaty odżywcze i leki regenerujące komórki wątrobowe. Leki moczopędne redukują obrzęki, a beta-blokery obniżają ciśnienie wrotne.

Przeszczep wątroby w przypadku marskości

W zaawansowanych przypadkach marskości alkoholowej, gdy doszło do niewydolności wątroby, jedynym ratunkiem jest przeszczep tego narządu. Jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem pełnej abstynencji po zabiegu.

Podsumowanie

Choroba alkoholowa wątroby jest poważnym problemem zdrowotnym, który rozwija się na skutek długotrwałego nadużywania alkoholu. Prowadzi do nieodwracalnych zmian w strukturze wątroby, zaburzenia jej funkcji a w konsekwencji do marskości i niewydolności narządu. Abstynencja alkoholowa jest niezbędna do zatrzymania choroby. Wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia, w tym metod nieinwazyjnych, daje szansę na regenerację uszkodzonej wątroby i uniknięcie transplantacji. Kluczowe jest edukowanie na temat konsekwencji alkoholizmu i zachęcanie do trzeźwego trybu życia.

Najczęściej zadawane pytania

Objawami świadczącymi o rozwoju alkoholowej choroby wątroby są przewlekłe zmęczenie, utrata masy ciała, żółtaczka, swędzenie skóry, wodobrzusze. Potwierdzenie dają badania krwi i obrazowe wątroby.

Podstawą jest oznaczenie poziomu enzymów wątrobowych i bilirubiny w surowicy krwi. Wykonuje się także USG i biopsję wątroby, oceniając stopień jej uszkodzenia. Sprawdza się też czynność wątroby.

Niezbędne jest absolutne zaprzestanie picia alkoholu. Stosuje się leczenie objawowe, dietę wysokobiałkową i preparaty regenerujące komórki wątrobowe. W zaawansowanych przypadkach wykonuje się transplantację wątroby.

Podstawą profilaktyki jest całkowita abstynencja lub ograniczenie spożycia alkoholu do bezpiecznych ilości. Nie należy przekraczać 20g czystego alkoholu dziennie w przypadku mężczyzn i 10g u kobiet.

Tak, jeśli zmiany nie są zaawansowane, to zaprzestanie picia alkoholu i zastosowanie leczenia może doprowadzić do regeneracji uszkodzonych komórek wątrobowych i poprawy funkcji narządu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Stawianie Granic w Relacjach: Zrozumienie, Trudności i Skuteczne Strategie
  2. Alkoholik w rodzinie - jak chronić dzieci i siebie
  3. Grupy wsparcia dla osób uzależnionych i ich bliskich
  4. Odtruwanie organizmu z alkoholu w warunkach domowych
  5. Zapalenie trzustki - jak alkohol wpływa na występowanie choroby
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Idalia Krajewska
Idalia Krajewska

Cześć, jestem Idalia, a na tym blogu będziemy razem eksplorować świat uzależnień i drogi do zdrowia oraz wolności. Uzależnienia to temat, który dotyka wielu ludzi, bez względu na rodzaj uzależnienia. Na moim blogu znajdziesz artykuły, relacje, i porady dotyczące walki z nałogami oraz dążenia do zdrowego i satysfakcjonującego życia

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

ChorobyCukrzyca alkoholowa - objawy, rokowania i leczenie

Cukrzyca alkoholowa to powikłanie długotrwałego nadużywania alkoholu, objawiające się zaburzeniami wydzielania insuliny. Charakteryzuje się pragnieniem, wielomoczem, utratą masy ciała. Leczenie polega na abstynencji alkoholowej, insulinoterapii i leczeniu powikłań. Im szybsza abstynencja, tym lepsze rokowania i szanse na wyleczenie.