Początki zażywania narkotyków w początkowej fazie, mogą być trudne do zauważenia. Początkowe objawy są często bagatelizowane bądź też mylnie utożsamianie na przykład z reakcją na stres czy też infekcjami. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z narkomanami, mogą mieć problem z wykryciem zażywania narkotyków u bliskich osób.
Na co zwrócić szczególną uwagę? Otóż, uzależnienie powoduje zmiany zarówno w zachowaniu, jak i ogólnym wyglądzie oraz stanie zdrowia. Częstym objawem są wahania nastroju – od euforii po stany depresyjne, może się pojawić również nadwrażliwość, agresja bądź apatia (w zależności od rodzaju oraz dawki zażytych narkotyków). Narkomani często porzucają dotychczasowe zainteresowania, zaniedbują obowiązki, a nawet i higienę osobistą.
Jakie zmiany w wyglądzie i stanie zdrowia powinny wzbudzić naszą czujność? Typowe dla osób nadużywających narkotyków jest zaczerwienienie oczu, rozszerzenie/zwężenie źrenic, a także utrata wagi. Pojawia się również drżenie rąk, częste przeziębienia, chroniczny kaszel, krwawienia z nosa, przemijający wytrzeszcz gałek ocznych, męczliwość, a także zaburzenia snu i bóle głowy, żołądka oraz w klatce piersiowej. Może wystąpić też znaczny spadek libido.
Wśród innych, często występujących objawów należy wymienić:
- zaparcia/biegunki,
- pogorszenie stanu uzębienia,
- ataki głodu,
- omdlenia,
- zwiększoną potliwość,
- omamy,
- psychozy,
- problemy z koncentracją,
- ogólny niepokój,
- zaburzenia odżywiania,
- napady śmiechu,
- słodki zapach z ust,
- zaburzenia równowagi.
W przypadku wciągania sproszkowanej postaci środków psychoaktywnych na błony śluzowe nosa mogą pojawić się również takie dolegliwości jak zapalenie skóry pod nosem, owrzodzenie przegrody nosa czy też obrzęk śluzówki nosa. U osób wstrzykujących dożylnie substancje psychoaktywne natomiast mogą być widoczne na skórze ślady po wkłuciach, zasinienia oraz wybroczyny.
Oczywiście, są to tylko niektóre z objawów zażywania narkotyków. Nie występują one jednocześnie, stąd też łatwo przeoczyć pojedyncze objawy świadczące o zażywaniu narkotyków.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691