Narkotyki online - charakterystyka nowego zagrożenia

Narkotyki online - charakterystyka nowego zagrożenia
Autor Idalia Krajewska
Idalia Krajewska25.08.2023 | 5 min.

Handel narkotykami od zawsze stanowił problem społeczny i wyzwanie dla organów ścigania. Jednak w erze internetu nabrał nowego, groźniejszego wymiaru. Sieć umożliwiła dystrybucję substancji psychoaktywnych na niespotykaną wcześniej skalę, a anonimowość sprzyja bezkarnemu procederowi. Zjawisko handlu narkotykami online niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji i wymaga podjęcia zdecydowanych kroków zapobiegawczych.

Narkotyki dostępne w sieci - mechanizmy i przyczyny

Narkotyki w darknecie można nabyć na specjalnych platformach handlowych, które działają w ukrytej sieci Tor. Transakcje realizowane są anonimowo za pomocą kryptowalut, najczęściej bitcoinów. Sprzedawcy oferują szeroki wybór nielegalnych substancji - od marihuany, poprzez amfetaminę, po heroinę i kokainę. Towar wysyłany jest kurierem lub pocztą do nabywcy.

Główne przyczyny popularności handlu narkotykami online to łatwość nabycia, brak konieczności nawiązywania bezpośrednich kontaktów ze sprzedawcami, atrakcyjne ceny i bogata oferta. Sprzedaż w darknecie eliminuje ryzyko schwytania na gorącym uczynku.

Łatwość dostępu i bogactwo oferty

W darknecie można zamówić niemal każdą substancję psychoaktywną, nie wychodząc z domu. Platformy działają jak zwykłe sklepy internetowe. Oferują szeroki wybór i umożliwiają zakup od ręki, bez konieczności poszukiwania dostawcy.

Anonimowość i bezpieczeństwo transakcji

Kupujący i sprzedający pozostają anonimowi. Płatności realizowane są w kryptowalutach. Bezpieczeństwo zapewnia sieć Tor, utrudniająca namierzenie i inwigilację.

Atrakcyjne ceny

Ceny w darknecie są znacznie niższe niż na tradycyjnym rynku narkotykowym. Sprzedawcy nie muszą uwzględniać ryzyka i kosztów tradycyjnej dystrybucji.

Popularność narkotyków w darknecie

Szacuje się, że obrót narkotykami w darknecie sięga setek milionów dolarów rocznie. Tylko na jednym z największych nielegalnych rynków, Dream Market, odnotowano transakcje o łącznej wartości ponad 500 milionów dolarów. Z platform korzystają setki tysięcy klientów.

Najpopularniejsze w darknecie są marihuana i haszysz, stanowiące około dwóch trzecich obrotu. Dużą popularnością cieszą się też stymulanty (kokaina, amfetamina), psychedeliki (LSD) oraz opioidy.

W Polsce najchętniej kupowane są marihuana, amfetamina, MDMA i LSD. Szacuje się, że z usług podziemnych e-dealerów korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób.

Konsekwencje handlu narkotykami online

Łatwy dostęp dla nieletnich

Nastolatkowie bez trudu mogą kupić niebezpieczne substancje psychoaktywne, co prowadzi do coraz większej liczby zatruć i uzależnień wśród młodzieży. Brak kontroli wieku kupującego to jeden z najpoważniejszych problemów.

Trudności w ściganiu przestępczości

Anonimowość i zasięg darknetu poważnie utrudniają walkę organów ścigania z handlem narkotykami. Platformy i sprzedawcy są trudni do namierzenia i zlikwidowania.

Niekontrolowany wzrost produkcji

Łatwy zbyt w darknecie powoduje wzrost produkcji i przemytu narkotyków. Zjawisko nakręca popyt i podaż, przyczyniając się do rozwoju przestępczości narkotykowej.

Charakterystyka głównych narkotyków sprzedawanych online

Narkotyki online - charakterystyka nowego zagrożenia

Kokaina i crack

Kokaina jest mocnym stymulantem pozyskiwanym z liści koki. Powoduje euforię, podniesienie ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca. Crack to wolna bazowa forma kokainy - silnie uzależniająca i toksyczna.

Heroina i opiaty

Heroina wywodzi się z morfiny, wyizolowanej z opium. Działa depresyjnie, powoduje euforię, senność, spowolnienie oddechu. Inne popularne opiaty to fentanyl, oksykodon, hydrokodon.

Marihuana i haszysz

Marihuana i haszysz uzyskiwane są z konopi indyjskich. Ich główny składnik, THC, ma działanie odurzające, halucynogenne, rozluźniające. Długotrwałe palenie prowadzi m.in. do problemów pamięciowych.

Handel narkotykami w Polsce i na świecie

Skala zjawiska w Polsce

Szacuje się, że z podziemnych e-sklepów korzysta w Polsce ok. 50 tys. osób. Najpopularniejsze narkotyki to marihuana, amfetamina i MDMA. Zatrzymania przesyłek rosną lawinowo - z kilkuset w 2014 r. do kilku tysięcy w 2017.

Porównanie z innymi krajami

W Europie największy darknetowy rynek narkotykowy mają Niemcy i Wielka Brytania. W USA odnotowano już ponad 150 tys. przejętych przesyłek. Australia zmaga się z falą chińskich e-narkodealerów.

Wzrost zjawiska w ostatnich latach

Popularność i obroty darknetowych narkotworów rosną z roku na rok. Tylko w latach 2013-2015 wartość transakcji potroiła się, osiągając 150 mln dolarów miesięcznie. Trend wzrostowy utrzymuje się nadal.

Przeciwdziałanie handlowi narkotykami online

Działania organów ścigania

Służby podejmują próby infiltracji darknetowych platform handlowych, cyberataków oraz szukania słabości w zabezpieczeniach. Mają miejsce obławy i zatrzymania dealerów oraz blokowanie kont bankowych.

Kontrola wysyłek i przesyłek

Wykorzystuje się psy tropiące narkotyki oraz skanery RTG do rewizji paczek. Rosnąca liczba przejęć pokazuje skalę zjawiska.

Możliwości blokowania stron i karania sprzedawców

Choć sieć Tor utrudnia blokowanie, udało się już zlikwidować kilka dużych platform narkotykowych. Sprzedawcom grożą surowe kary, sięgające nawet dożywocia.

Podsumowanie

Handel narkotykami w darknecie stanowi nowe, groźne zjawisko, ułatwiające dostęp do niebezpiecznych substancji. Anonimowość sprzyja rozwojowi procederu, a jego skala rośnie z roku na rok. Aby skutecznie przeciwdziałać temu procederowi, niezbędne są zintensyfikowane działania organów ścigania, kontrola paczek, cyberataki na platformy handlowe oraz podnoszenie świadomości na temat zagrożeń związanych z narkotykami z darknetu.

Najczęstsze pytania

Jak działają darknetowe platformy handlu narkotykami?

Działają podobnie jak legalne sklepy internetowe, tyle że w ukrytej sieci Tor. Można przeglądać ofertę, dokonywać zakupów za pomocą kryptowalut i zlecać wysyłkę towaru pocztą lub kurierem.

Jakie substancje można kupić w darknecie?

Praktycznie wszystkie - od konopi, przez amfetaminę i ecstasy, po kokainę, heroinę i LSD. Najpopularniejsze to marihuana i haszysz.

Kto handluje narkotykami w darknecie?

Zarówno zorganizowane grupy przestępcze, jak i pojedynczy dealerzy. Często wykorzystują szyfrujące komunikatory i fałszywe tożsamości, by uniknąć wykrycia.

Jakie kary grożą za handel w darknecie?

Kary są surowe, sięgają nawet dożywocia. Jednak anonimowość utrudnia zidentyfikowanie sprawców. Niektórzy dealerzy latami pozostają bezkarni.

Jak skutecznie zwalczać narkobiznes w darknecie?

Przede wszystkim poprzez infiltrację platform handlowych, kontrolę przesyłek, cyberataki oraz międzynarodową współpracę służb. Kluczowe jest też uświadamianie o zagrożeniach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Stawianie Granic w Relacjach: Zrozumienie, Trudności i Skuteczne Strategie
  2. Alkoholik w rodzinie - jak chronić dzieci i siebie
  3. Grupy wsparcia dla osób uzależnionych i ich bliskich
  4. Odtruwanie organizmu z alkoholu w warunkach domowych
  5. Zapalenie trzustki - jak alkohol wpływa na występowanie choroby
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Idalia Krajewska
Idalia Krajewska

Cześć, jestem Idalia, a na tym blogu będziemy razem eksplorować świat uzależnień i drogi do zdrowia oraz wolności. Uzależnienia to temat, który dotyka wielu ludzi, bez względu na rodzaj uzależnienia. Na moim blogu znajdziesz artykuły, relacje, i porady dotyczące walki z nałogami oraz dążenia do zdrowego i satysfakcjonującego życia

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły